Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

Prezident Svazu vinařů o kontrolách sudového vína

Prezident Svazu vinařů o kontrolách sudového vína

6. 3. 2018 - Od 1. 1. 2018 je plně v účinnosti novela vinařského zákona.

K tomu jestli a jak přispěl nový zákon k eliminaci podvodných jednání ve smyslu falšování vína a klamání spotřebitele, se vyjádřil prezident Svazu vinařů JUDr. Tibor Nyitray.

 

Vyjádření prezidenta svazu vinařů JUDr. Tibora Nyitrayho k závěrům kontrol SZPI:

„Informace SZPI o výsledku kontrol prodeje vína nás nepřekvapily. Do značné míry se naplnila naše očekávání v souvislosti s dopadem novely vinařského zákona. Pravdou sice je, že plná účinnost nastala až od 1.1.2018, ale již samotné projednávání zákona a veřejná komunikace nedobrého stavu ve věci prodeje, zejména sudového vína, přispěly k eliminaci podvodných jednání ve smyslu falšování vína a klamání spotřebitele. Na druhou stranu je alarmující, že se objevily nové formy podvádění např. přidávání aromatických přídavků. Velmi vítáme, že SZPI akreditovala metodu, která pomáhá odhalovat taková protiprávní jednání.

Jsme také rádi, že se nenaplnily katastrofické prognózy, podle kterých mělo po zavedení novely vinařského zákona docházet k masívnímu krachu prodejců vína. Oficiální čísla ukazují, že naopak došlo meziročně k nárůstu počtu evidovaných provozoven, což svědčí o zvýšení důvěry podnikatelů v našem segmentu trhu.

Doufáme, že po zavedení některých dalších připravovaných opatření týkajících se zejména dovozu vína ze zahraničí dojde k ještě vyšší transparentnosti trhu s vínem nebaleným, nabízeným k přímému prodeji zákazníkům a také baleným do obalu pro spotřebitele. Potěšující také je, že prohřešky týkající se vína domácího původu jsou jenom ojedinělé a vztahují se pouze k selhání některých jednotlivců. Nicméně jedním z úkolů, které uložila valná hromada SVČR, je provést po roce plné účinnosti novely zákona analýzu jejího dopadu. Věříme, že pozitivní trend bude i nadále pokračovat. V souvislosti s tím doufáme, že státní orgány, zejména SZPI nepoleví v oblasti odhalování nekalých jednání.“

 

 

Zdroj:Dominika Uhrová

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz