Štamgast & Gurmán

Znojemské historické vinobraní 2018

 Znojemské historické vinobraní 2018

10. 9. 2018 - Znojmo je městem vína a je tu 36. ročník Znojemského historického vinobraní!

Ve dnech 14. – 16. září 2018 se Znojmo opět stane hlavním městem vína. Pořadatelé město Znojmo a Znojemská Beseda hlásí plnou připravenost. Na všechny věkové kategorie čeká pestrý program na celkem 13 scénách, který návštěvníky nenechá za celé tři dny konání vydechnout.

Znojemské historické vinobraní je jedinečné hlavně tím, že stále klade největší důraz na historii. O tom svědčí 6 ryze historických scén a hlavně dominanta celého vinobraní – průvod krále Jana Lucemburského s družinou čítající na 500 dobových postav.

Ani v letošním roce nebudou chybět vinařské scény. Pro obrovský zájem se program Víno všemi smysly bude konat po oba dva dny, tedy v pátek i sobotu. Znalci vína se mohou těšit na nová stanoviště. Jedno z nich je inspirováno kolegy až z Burgundska. Víno se zde bude poznávat například čichem z úzké nádoby, do které budou vloženy čerstvé suroviny typické pro danou odrůdu. Pro úplné abstinenty je připravena i ochutnávka vody ze tří zdrojnic. Hned po teorii je možné se vrhnout na praxi. Na Vinném trhu budou nabízet svoji produkci vinaři ze Znojemska a Rakouska, prostranství u rotundy sv. Kateřiny bude opět patřit vinařům VOC Znojmo.

Nejvíce autentická scéna ze všech historických je bezpochyby Ulička chudiny. Potkat tu můžete kata, věštkyni, žebráky, mnichy, pěvce, ale i lehké děvy, hazardní hráče, šarlatány nebo zloděje. Při své návštěvě by určitě nikdo neměl vynechat Kolbiště, kde předvede dechberoucí rytířské souboje kaskadérská a divadelní společnost Štvanci.  Po dobrém víně je třeba se i dobře najíst, jídlo z doby krále Jana Lucemburského se bude podávat ve Středověké krčmě. Ostatní historické scény ožijí dobovou hudbou, divadlem, břišními tanci nebo šermem.

Pamatováno je i na rodiny s dětmi. Pro ty je připraven hradební příkop u Střelniční věže. Po celý den zde bude probíhat dobrodružná soutěž Hrad dračího jezdce, kterou si nejen pro děti připravil vodácký oddíl Neptun. Doplněna bude kejklířským vystoupením, divadlem nebo tancem. Na tuto scénu bude zvát šašek Jasánek a obrazy draků namalované žáky základní školy na ulici Mládeže.

I letos bude král s celou jeho družinou rozhazovat pamětní mince, motiv těch letošních je turistická novinka města – Hradební opevnění. Jako král Jan Lucemburský bude opět vystupovat znojemský rodák Miroslav Hrabě. Do role královny se po mateřské dovolené vrací Šárka Charvátová.

Znojemské historické vinobraní je jedinečné i takzvanými mázhauzy. Jedná se o uzavřená nádvoří středověkých domů a renesančních paláců. V době vinobraní pak fungují jako vinárny či šenky a návštěvníkům nabízí především víno a burčák, mnohdy i vlastní hudební program. Nejen díky tomu se těší ze stále větší návštěvnosti. Za celkové pojetí a vzhled mázhauzu jsou majitelé odměňováni, i to přispívá k velkému zájmu o provozování takového místa.

Moderní hudební produkci jsou věnována dvě náměstí – Masarykovo a Horní a scéna Na Káře. Těšit se tak návštěvníci mohou na známá i méně známá jména české hudební scény, na znojemské a dokonce i zahraniční hudebníky. V letošním roce máme zástupce až z Velké Británie. „Pro podrobný program všem doporučujeme stáhnout si mobilní aplikaci, ve které kromě kompletního programu naleznete i seznam mázhauzů, záchytná parkoviště nebo mapu všech scén. Sestavit si zde můžete i vlastní program, takže vám už nic neunikne,“ dodává Jan Grois, starosta města Znojma.

I v letošním roce bude pomyslným ukončení vinobraní ohňostroj. „Ve spolupráci s Theatrum Pyroboli jsme pro letošní vinobraní připravili komponovaný ohňostroj s názvem „POCHOD ŘÍMSKÝCH LEGIÍ“. Římané se významně zapsali do historie a kromě jiného se jim přisuzuje počátek pěstování vinné révy a výroba vína na našem území. Těšit se můžeme na emotivní skloubení hudby a světelných efektů,“ objasňuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Třídenní program zakončí neděle, která je i nadále zdarma. V letošním roce se bude nedělní program odehrávat na Václavském náměstí. Důraz je v tento den kladen hlavně na historická tržiště a klidný návrat domů.

Na vinobraní dorazí návštěvníci z různých koutů světa, prodej permanentek jsme zaznamenali ve Velké Británii, Amsterdamu nebo v Palermu. „Již v tuto chvíli jsme potěšeni prodejem vstupenek, předprodej jsme poprvé spustili již na konci roku a čísla jsou opravdu skvělá. Těšit se můžeme už nyní na návštěvu více jak 40 000 milovníků Znojemského historického vinobraní,“ dodává Koudela.

Pro více informací sledujte web www.znojemskevinobrani.cz, facebookovou událost Znojemské historické vinobraní 2018 a mobilní aplikaci.

 

 

 

Zdroj: Kamila Kolesová

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2019, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz