Štamgast & Gurmán

S Martinem na koni, se skleničkou vína v ruce

S Martinem na koni, se skleničkou vína v ruce

07. 11. 2018 - Ano, i tak můžete prožít neděli 11. 11. Pouze v tento den lze totiž na Masarykově náměstí v Uherském Hradiště potkat svatého Martina na bílém koni a zároveň poprvé ochutnat vína se známkou Svatomartinské. A to vše v rámci 12. ročníku Žehnání svatomartinského vína.

A jaká vína můžeme letos očekávat? Na to nám nejlépe odpoví Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra: „Všechna letošní vína odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané vykazovaly vysokou kvalitu. Byly příjemně ovocné, s tóny po broskvích, banánech, s decentní kyselinkou. Vína působí vyzráleji, s mnohdy medovým podtónem oproti minulým ročníkům. Růžová vína byla nádherně ovocná, s tóny po třešních a švestkách. Červená vína měla intenzivní barvu, jemnou tříslovinu a mladou svěžest.“ Na trh letos zamíří přes 2 200 000 láhví Svatomartinských vín, jejichž kvalita by měla být díky letošnímu teplému a slunečnému počasí velmi vysoká. Z přihlášených 450 vzorků bylo známkou Svatomartinské ohodnoceno 387 vín od 110 vinařů a vinařských firem, což je o 8 Svatomartinských vín víc než v loňském roce.

Na Masarykově náměstí bude od 10.45 hodin připraven kulturní program, ve kterém si připomeneme téměř 1700 let starou legendu o plášti, kdy Martin, osloven s prosbou o almužnu polooděným žebrákem rozetnul svůj plášť na dvě poloviny a jednu žebrákovi hodil. Svým vystoupením nás příjemně naladí Národopisný soubor Gymnázium Uherské Hradiště, písně o víně zazpívá Mužský sbor Kudlovice, součástí programu bude také slavnostní obřad žehnání svatomartinského vína. Od 11.30 hodin mohou pak návštěvníci ve velkokapacitním stanu za doprovodu cimbálové Kunovjané degustovat svatomartinská vína ze 17 vinařství z vinařské oblasti Slovácko, připraveno bude přes 50 vzorků vín se známku svatomartinské. Nebudou chybět ani oblíbené husí speciality, připravena bude pečená martinská husa, polévka kaldoun, guláš z husích drůbků, plněná prsa s ořechovou nádivkou, husí pečená paštika nebo sádlo s husími játry.

A jak svatomartinská vína hodnotí starosta města Uherské Hradiště a předseda správní rady Regionu Slovácko, Ing. Stanislav Blaha: „Svatomartinská vína jsou pro mne první ochutnávkou sezony, napoví nám, jak kvalitní ročník nás čeká. Vzhledem k pozitivnímu hodnocení odborné komise se dá očekávat, že se máme na co těšit.“

Vstupné 150,- Kč zahrnuje sklenici na víno s logem Svatomartinské, 5 poukázek na víno, 1 poukázku na chléb se škvarkovou pomazánkou a katalog svatomartinských vín 2018.

Žehnání svatomartinského vína pořádá Region Slovácko a Městské informační centrum Uherské Hradiště, www.uherske-hradiste.cz. Akce je spolufinancována Vinařským fondem.Zdroj: Hana Patková, Městské informační centrum Uherské Hradiště

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2019, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz