Štamgast & Gurmán

Špenátová polévka s jáhlami a řeřichou

Špenátová polévka s jáhlami a řeřichou

08. 02. 2019 - Jáhly ke špenátu tak nějak patří, je to dobrá bezlepková vložka, která dělá polévku bohatší. No a právě třeba na jaře, kdy je na trhu k dispozici mladý čerstvý špenát jsem se rozhodnul, recept na tuto poměrně jednoduchou polévku pro vás připravit.

Počet porcí 5
Doba přípravy 50 minut

Budeme potřebovat:
100g jáhel (v syrovém stavu)
4 lžíce olivového oleje
svazek jarní cibule
2 menší brambory
2 stroužky česneku
špetku mletého muškátu
1 čl drceného kmínu
1 lžičku wurzlu
1 lžičku soli
malou hrstku čerstvého oregana
2 střední svazky listového špenátu
misku čerstvé řeřichy

Návod:
1. Horkou vodou propláchnuté jáhly zalijeme 3dcl vody a lehce osolíme. Přivedeme k varu, ztlumíme žár na polovinu a pozvolna vaříme 10minut. Během vaření občas promícháme. Necháme pod pokličkou dojít a občas prohrábneme vidličkou, aby se neslepily. 
2. Očištěné spodní části cibulí nakrájíme nahrubo a osmahneme na oleji dorůžova. Ke konci přisypeme na plátky nakrájený česnek a opět krátce zasmahneme. Základ zalijeme 1 a ½ l vody, přidáme wurzl, muškát, kmín a osolíme. Přidáme také na kostky nakrájené brambory a vaříme, dokud nezměknou.
3. Nakonec přidáme 2/3 opraného špenátu a provaříme asi 5 minut. Polévku rozmixujeme tyčovým mixerem.
4. Zbytek listů špenátu (1/3) osmahneme zprudka na lžíci oleji na pánvi. Do hotové polévky vložíme jáhly, osmahnutý špenát a vše necháme asi 10 minut odpočinout. Jáhly ještě mírně nabudou na objemu. Naservírujeme do misky a posypeme čerstvou řeřichou.
Tip: Polévku můžeme zjemnit rostlinnou smetanou.

Zdroj: Olga Formanová, Smart Press, s. r. o.
Recept z Luštěninové kuchařky Petra Klímy

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2019, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz