Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

Vyzkoušejte netradiční druhy zeleniny, staročeské odrůdy se opět vrací do módy

Vyzkoušejte netradiční druhy zeleniny, staročeské odrůdy se opět vrací do módy

10. 05. 2019 - Již s příchodem prvních jarních dnů většina z nás zatouží po čerstvé zelenině, bylinkách, ale třeba i některém ovoci.

Pokud i vy patříte mezi milovníky těchto dobrot a  bez kvalitních rajčat,  paprik,  špenátu,  česneku,  jahod  a  jiných  dobrot  si  neumíte představit nejen léto, přinášíme několik tipů, čím letos své nákupy na farmě ozvláštnit.

Vyzkoušejte i vy netradiční druhy zeleniny, možná budete překvapeni, jak moc vám zachutnají. Staročeské odrůdy se totiž zase vrací do módy. Neváhejte vyrazit přímo na nedalekou bio farmu, kde si na místě zakoupíte to nejkvalitnější.

Plodiny  vypěstované  v bio  kvalitě  jsou  zcela bez  použití  chemických  postřiků  či  umělých hnojiv. Na  trzích i  v supermarketu  tyto  potraviny  najdete označené zkratkou BIO, a navíc logem v podobě zeleného biolistu či biozebry. Právě díky tomuto značení si můžete být naprosto  jisti,  že  vše,  co  si  odnášíte  domů,  prošlo  kompletní  kontrolou  a  certifikací  a  je vypěstováno bez chemie a zbytečných postřiků.

Opomíjená plodina nejen pro chudinu

Tuřín  neboli  brukev  řepka  se  pomalu  ale  jistě  vrací  i  na  české farmy  a zahrady.  Tato skromná a tradiční kořenová zelenina byla v minulosti oblíbená. Jedná se o zeleninu, která svou chutí připomíná kedlubnu a svým lehce fialovým vzhledem řepu či větší ředkev. Její dřeň je sytě oranžová až žlutá. Je to nenáročná a mrazuvzdorná rostlina, která je skvělým zdrojem  vitamínů  A,  C,  vápníku,  draslíku  i  vlákniny.  Perfektně se  hodí  do  polévek,  jako příloha  (např.  pečené  hranolky),  ale  spolehlivě  nahradí  i  maso  v  “masových”  směsích. Seženete ji spíše na farmářských trzích a v menších obchodech.Vyzkoušejte mangold místo špenátu

Milujete špenát? Aby ne! Co takhle ale místo něj tentokrát zkusit mangold? Rostlina podobná právě špenátu má velmi chutné listy i stonky, které jsou plné vitamínů a využijete je jak ve studené, tak i v teplé kuchyni. Mangold můžete mít v několika různých odrůdách, jejichž stonky mohou hrát všemi barvami (např. žlutá, fialová). Listy rostliny jsou výtečné zejména do  salátů,  můžete  je ale i  podusit  a  podávat  jako  přílohu.  Mají  vysoký  obsah  vitamínů, minerálních látek a zejména vlákniny.

Neváhejte a okuste i listy červené řepy, které se perfektně hodí do letních salátů,  nebo lebedu, pro kterou najdete v kuchyni podobné využití jako pro špenát.

Co je BIO?

BIO  je  certifikovaný  systém  hospodaření  podložený  národní  i  evropskou  legislativou  s vlastním  kontrolním  systémem  garantovaným  ze  strany  státu.  BIO  může  být  pouze  ta potravina, která splňuje zákonem dané  a státem kontrolované požadavky pro  ekologické zemědělství.  To  je  založeno  na  osevním  postupu  a  péči  o  půdu.  Pole  jsou  plná  života, nepoužívají  se  na  nich  umělá  hnojiva,  pesticidy,  geneticky  modifikované  organismy  ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Jsou vždy krmena krmivem z ekologického zemědělství, jsou chována na pastvě, nepoužívá se u nich preventivní léčení antibiotiky ani růstové hormony. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace. Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak,  že  minimálně  jedenkrát  za  rok  projde  celý  řetězec  od  prvovýroby  až  po  distribuci kompletní  speciální  kontrolou,  která  je  nadstavbou  pro  standardní  kontroly  v konvenčním zemědělství.

 

Zdroj: Dominika Koukolíčková

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2019, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz