Štamgast & Gurmán

Na Znojemsku je nejlepším vínem Veltlínské zelené z vinařství LAHOFER

Na Znojemsku je nejlepším vínem Veltlínské zelené  z vinařství LAHOFER

07. 09. 2020 - ZNOJMO - Jako třetí v pořadí proběhlo na Moravě hodnocení Národní soutěže vín – Znojemské vinařské podoblasti. Největšího úspěchu dosáhlo vinařství LAHOFER, jehož Veltlínské zelené 2019 VOC Znojmo se stalo letošním Šampionem.

Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Ziskem titulu Šampion se Veltlínské zelené 2019, VOC Znojmo z vinařství LAHOFER stalo zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín. K tomuto ocenění navíc vinařství přidalo i nejlepší víno v kategorii bílá vína polosladká za Ryzlink rýnský 2017, pozdní sběr. Také šampion Znojemské vinařské podoblasti dostane zvláštní odměnu v podobě barikového sudu, který vítězi věnuje město Znojmo.

„Viniční trať Vinohrady ke Křídlůvkám, odkud vítězné Veltlínské zelené pochází, má specifické písečné podloží. Díky němu každoročně sklízíme z této vinice hrozny s originální aromatikou. Mladé veltlíny z této trati jsou výrazně ovocné, po nazrání v nich převládají výrazné tóny mandlí a bílého pepře. Tedy přesně takové, jaké od Veltlínského zeleného ze Znojemska očekáváme. Vína z této vinice sbíráme ručně a díky poloze vinohradu, který leží na plošině často profukované větrem a tedy bez houbových chorob, jde v drtivé většině o velice zdravou, vyzrálou surovinu. I proto Veltlínské zelené z trati Vinohrady ke Křídlůvkám zatřiďujeme do apelačního systému VOC Znojmo, kam vybíráme naše nejlepší vína,“ informoval o vítězném víně Ing. Daniel Smola, marketingový a obchodní ředitel Vinařství LAHOFER.

Výstava a degustace vín přihlášených do soutěže proběhne v pátek 4. září od 15 do 21 hodin v jedinečných prostorách kláštera dominikánů na Dolní České ve Znojmě. Ochutnávat bude možné přes 350 vynikajících vín ze Znojemska a okolí. Zahraje cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Vstup je zdarma a degustace proběhne formou placených bločků.

V dominikánském klášteře proběhne také v 17:00 předání ceny pro šampiona, jde o speciální odměnu v podobě barikového sudu, který vítězi věnuje město Znojmo. Cenu převezme šampion z rukou starosty Jana Groise. „Na Znojemsku umí naši vinaři vyrobit výborná vína, takže by si tuto nominační výstavu a degustaci rozhodně neměl nikdo nechat ujít. Věřím, že znojemský šampion i další oceněná vína z naší oblasti zabojují i na celostátní úrovni. Budu držet palce,“ říká starosta Jan Grois.

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 355 vín, z nichž 17 získalo velké zlaté medaile, 82 zlaté a 19 stříbrné medaile. O výsledku rozhodlo 8 komisí složených z vinařských odborníků, kteří vína hodnotili 25. srpna v Centru Excelence ve Valticích. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 311 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími z Velkopavlovické, Mikulovské a Slovácké vinařské podoblasti, reprezentujícími vinařskou oblast Morava, a víny nominovanými z vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále, titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Zdroj: Omnimedia, s. r. o.

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2020, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz