Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

Houby očima vědců

Houby očima vědců

02. 09. 2021 - OLOMOUC - Rozmanitý svět hub bude hlavním tématem víkendové akce, která se koná 4. a 5. září v Pevnosti poznání v Olomouci.

Návštěvníci se podívají na houby pod mikroskopem, v přírodovědné laboratoři zjistí, které druhy světélkují nebo si vyrobí originální houbové lampičky. Historici se zaměří také na fenomén chalupaření. Akce pro celou rodinu je zdarma v rámci běžného vstupného do jednotlivých expozic.

Pevnost poznání představí pestrý svět hub očima biologů, fyziků, chemiků, historiků i výtvarníků. V expozici Světlo a tma si návštěvníci například prohlédnou podhoubí (mycélium). A soutěžní formou se dozví, kde všude by se mycelium dalo využít, ať už v průmyslu či běžném životě. V další části Centra popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého se organizátoři zaměří na geomorfologické tvary zvané skalní hřiby.

Houby pod drobnohledem

Lidé se také dozví, jak se pěstují mikroskopické houby, nebo jaké jsou faktory ovlivňující choroby rostlin. „Stejně jako lidské tělo jsou i rostliny celý svůj život v úzkém kontaktu s mikroorganismy, od kořenů po listy a květy. Molekulární biologie odkývá, že mikrobiota rostlin je mnohem bohatší, než jsme dříve předpokládali. Některé mikroorganismy (viry, bakterie, peronospory či houby) rostou na povrchu, jiné uvnitř pletiv, či dokonce uvnitř buněk. Poznání ekologické vztahů a růstových nároků rostlin i mikroorganismů je důležité, např. pro optimální pěstování zemědělských plodin nebo biologickou ochranu rostlin proti chorobám,“ lákala na program Michaela Sedlářová z Katedry botaniky PřF UP.

V laboratoři vyrobí pýchavky, které umí uhasit oheň

Soutěživí návštěvníci si budou moci také vyzkoušet interaktivní hru Ukecané houby nebo v kreativní dílně vyrobit svítící houbové lampičky. „V Laboratoři poznání se budeme věnovat jevu luminiscence, který lze v přírodě pozorovat u některých druhů hub. Děti i dospělí se mohou těšit na netradiční přípravu pýchavek, které dokáží uhasit plamen. Naučíme se také vytvořit slizovitou hmotu připomínající klouzka. A na závěr si návštěvníci vyzkouší, že hraní na houby nestojí za houby,“ popsala aktivity koordinátorka Pevnosti poznání Zuzana Kopečná.

Kdy u nás vznikla záliba v chalupaření? A které době se říkalo „ zlatá doba chalup“? Tyto otázky zodpoví lektoři přímo v expozici Do historie! „Traduje se, že každý pátý dům v České republice je využíván k rekreačním účelům. Český národ je díky tomu na předních místech ve světě v oblibě chalupaření. Také se budeme bavit o skvělém hnutí českých trampů,“ řekl historik Tomáš Arnold.

Více o programu na www.pevnostpoznani.cz

Zdroj: Pevnost poznání Univerzity Palackého

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2021, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz