Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

Jak připravit ochutnávku piva

Jak připravit ochutnávku piva

30. 06. 2021 - ČR - Do ochutnávky není dobré zařazovat vyšší počet vzorků než šest. Pokud toto číslo překročíme, nezapamatujeme si charakteristické vůně i příchutě.

Piva nám začnou splývat. Tomu do jisté míry zabrání, když postupujeme od světlých piv po tmavá, od stylů s nižším obsahem alkoholu až po vysoký.

Uspořádání ochutnávky vyžaduje přípravu. Potřebujete perfektně čisté pivní sklo bez dekoru, degustační sousto a pramenitou vodu, abyste mohli zbavit chuťové buňky hořkosti nebo sladkosti z předcházejících vzorků. Pokud má mít ochutnávka úspěch, je nutné věnovat pozornost také teplotě nalévaného nápoje.

V případě vzorků, kde má být vyšší, je třeba je s dostatečným předstihem, třeba i v řádu několika hodin, vyjmout z chladicího prostoru. Český milovník piva podvědomě inklinuje k dobře vychlazeným pivům a nižší teplotu vyžaduje i u piv, kterým nesvědčí a brání rozvinutí vůně i chuti. Zvyk pít příliš studené pivo podporují u svých hostů i majitelé pivních barů, které takové pivo skladují zásadně spolu s ležákem v ledničkách nastavených na jednu teplotu. Během ochutnávky svrchně kvašených piv si proto vyzkoušejte proměny chuti od chvíle, kdy jsme podávali pivo, až po dobu, kdy získá pokojovou teplotu okolo 15 °C. S tímto odstupem si lze uvědomit, o co nás podchlazení piva u některých stylů připraví. Naléváme 1 až 2 dl piva.

DOPORUČENÉ TEPLOTY PŘI PODÁVÁNÍ PIVA

1. Podchlazené (3 °C)
S mimořádně nízkou teplotou se čepují záměrně piva, u nichž podchlazení zakrývá ryze komerční pojetí nápoje bez výraznější vůně a chuti. Někteří majitelé pivnic se takto pokoušejí zakrýt také vady piva, aby se jim podařilo je vůbec prodat.

2. Studené (6–7 °C)
Doporučovaná teplota pro český čepovaný ležák a pro piva s vyšším řízem, jako je klasický německý pils, hefeweizen nebo kristallweizen. V tomto případě se teplota může mírně měnit podle ročního období.

3. Chlazené (7–10 °C)
Tato teplota platí především pro některá svrchně kvašená piva nových stylů, která mají širší paletu vůní a chutí, také u těch, která se hodí jako doprovod k jídlu, třeba americké styly pale ale, IPA, stout nebo porter. Dále se tato teplota hodí pro lambic a gueuze, belgický golden ale, oud bruin stejně jako altbier, dále spodně kvašená speciální piva, jako je vídeňský ležák, schwarzbier, piva z nakuřovaných sladů, festbier, bock, doppelbock nebo weizenbock.

4. Při sklepní teplotě (10–13 °C)
Je to vhodná teplota pro svrchně kvašená piva původních anglických stylů jako bitter, mild, old ale, porter a stout, dále svrchně kvašená piva s vyšším obsahem alkoholu, především belgický světlý opatský ale, belgický strong ale či triple ale.

5. Při vyšší teplotě než 13 °C
Jen výjimečně používaná teplota je vhodná pro velmi plná piva s výjimečně vysokým obsahem alkoholu, jako je barley wine, silný tmavý trapistický ale, quadrupel, kvalitní baltic porter nebo imperial stout.

Text: pochází z Knihy o pivu, Pavel Borowiec, Marcela Titzlová
K dostání na www.smartpress.cz

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2021, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz